Lumbalni bol – bol u donjem dijelu leđa – jedna je od najčešćih tegoba kod odraslih, uključujući i fizički aktivne osobe. Kod sportista i rekreativaca najčešće se javlja zbog nepravilne tehnike, preopterećenja, nedovoljnog istezanja ili neravnoteže mišića trupa.
Bol može biti akutnog (naglog) ili hroničnog karaktera i često uključuje mišićni grč, diskus herniju ili sindrom fasetnih zglobova.
Kandidati su:
• Osobe koje treniraju s opterećenjem (teretana, crossfit)
• Trkače, bicikliste, sportiste sa čestim savijanjem trupa
• Osobe koje sjede dugo, a zatim treniraju bez pripreme
Simptomi uključuju lokalizovani bol u krstima, zatezanje, ograničen pokret i, ponekad, bol koji se širi niz nogu.
Procjena lumbalnog bola kod rekreativaca i sportista započinje detaljnim kliničkim pregledom, uz izvođenje testova fleksibilnosti i snage.
Ukoliko postoji sumnja na ozbiljnije uzroke bola, poput diskus hernije, dodatna dijagnostika može uključivati RTG, magnetnu rezonancu (MRI) ili elektromioneurografiju (EMNG) radi procjene stanja donjeg dijela leđa.
Posebna pažnja posvećuje se i procjeni držanja tijela i biomehanike pokreta, kako bi se otkrili potencijalni faktori rizika koji doprinose pojavi bola tokom sportskih aktivnosti.
U većini slučajeva, lumbalni bol kod fizički aktivnih osoba uspješno se liječi konzervativnim pristupom. Prvi korak je odmor od teških fizičkih aktivnosti u trajanju od 3 do 7 dana, uz antiinflamatornu terapiju po preporuci ljekara radi smanjenja bola i upale.
Fizikalna terapija igra ključnu ulogu u oporavku, a najčešće uključuje primjenu TENS-a, terapijskog ultrazvuka i vježbi za stabilizaciju trupa. Takođe, važan dio tretmana je i edukacija o pravilnoj tehnici vježbanja, kako bi se spriječile buduće povrede.
U slučajevima jačih bolova ili hroničnih tegoba, primjenjuju se dodatne metode kao što su kineziterapija, manuelna terapija i spinalna dekompresija. Tretman se nadopunjuje izradom individualnog programa vježbi i korekcije posture, prilagođenog svakom pacijentu u skladu sa njegovim funkcionalnim stanjem i sportskim ciljevima.
Kod većine sportista bol se smanjuje u roku od 1–2 sedmice, uz značajno poboljšanje funkcionalnosti. Hronični bol zahtjeva dužu rehabilitaciju, ali sa odličnom prognozom uz pravilan pristup.
Prevencija lumbalnog bola igra ključnu ulogu u očuvanju zdravlja kičme i kontinuitetu sportskih aktivnosti. Obavezno zagrijavanje prije treninga i istezanje nakon treninga pomažu u pripremi i opuštanju mišića, čime se smanjuje rizik od povreda.
Poseban fokus treba biti na jačanju “core” mišića – trbušnih i leđnih mišića – koji pružaju stabilnost kičmenom stubu i pomažu u pravilnom izvođenju pokreta.
Takođe, važno je izbjegavati nagle pokrete i dizanje tereta bez kontrole, jer takvi pokreti mogu dovesti do prenaprezanja i mikrotrauma. Kod osoba koje su izložene većim fizičkim opterećenjima, preporučuju se redovni fizikalni pregledi, kako bi se na vrijeme otkrile i spriječile eventualne disbalanse ili preopterećenja.
Box 3233 1810 Kings Way King Street, 5th Avenue, New York
+1-2345-3455-33
contact@mediztheme.co
Organizujemo vaše medicinsko liječenje u najboljim klinikama u Crnoj Gori, uz potpunu podršku i brigu tokom cijelog procesa.
Pročitaj višePružamo vam mogućnost liječenja u vrhunskim zdravstvenim ustanovama u Hrvatskoj, Srbiji i Turskoj, uz organizaciju svih potrebnih detalja.
Pročitaj višeNudimo personalizovane pakete medicinskih usluga, prilagođene vašim specifičnim potrebama i zdravstvenom stanju.
Pročitaj višeMi ćemo Vam se javiti u najkraćem roku.
Hitno? Pozovite našeg koordinatora
Vlatka Stijepovića +38267522284