LPSC cistektomija u ginekologiji je hirurški postupak koji se koristi za uklanjanje cista s jajnika ili jajovoda pomoću laparoskopije, minimalno invazivne hirurške tehnike. Osim cistektomije, laparoskopskom pristupu omogućava se i provođenje drugih postupaka kao što su HYSC (histeroskopska operacija), mimektomija (uklanjanje fibroida) ili cistektomija s kromopertubacijom (provjera prohodnosti jajovoda uz bojanje). Ovi postupci se često kombinuju kako bi se dijagnostifikovale i liječile različite ginekološke probleme uz minimalno oštećenje okolnih tkiva i brz oporavak pacijentkinja.
Laparoskopska adnekspektomija može se preporučiti osobama koje imaju stanja koja utiču na adnekse, poput cista jajnika, tumora, endometrioze ili drugih ginekoloških problema. Kandidati za ovaj postupak obično prolaze temeljnu procjenu od strane ginekologa ili ginekološkog hirurga kako bi se odredio najbolji tretman.
Prije postupka, pacijenti mogu proći različite testove poput krvnih pretraga, slikovnih pretraga (poput ultrazvuka ili MRI-a) i eventualno preoperativnu procjenu od anesteziologa. Pacijentima se obično nalaže da poste određeno vrijeme prije operacije. Važno je pratiti sve specifične upute koje pruža zdravstveni tim u vezi s ljekovima, prehranom i ograničenjima aktivnosti prije operacije.
Laparoskopska adnekspektomija se izvodi pod opštom anestezijom. Prave se nekoliko malih incizija (obično oko 0,5 do 1 centimetar) na stomaku. Laparoskop, tanka osvijetljena cijev s kamerom, ubacuje se kroz jedan od incizija kako bi se vizualizovali karlični organi. Hirurški instrumenti ubacuju se kroz druge incizije kako bi se disecirali i uklonili adneksi. Nakon što je postupak završen, incizije se zatvaraju šavovima ili hirurškim ljepilom.
Laparoskopska adnekspektomija uopšteno je povezana s kraćim boravkom u bolnici, manjim bolom nakon operacije i bržim oporavkom u poređenju s tradicionalnom hirurgijom. Konkretni rezultati variraju zavisno od stanja pojedinca i razloga za operaciju. Međutim, mnogi pacijenti osjećaju olakšanje od simptoma poput bolova u karlici ili nelagode povezane s osnovnim stanjem.
Nakon postupka, pacijentima se obično savjetuje da izbjegavaju dizanje teških predmeta i naporne aktivnosti tokom određenog perioda kako bi se omogućilo pravilno zacjeljivanje. Kontrolni pregledi kod zdravstvenog radnika su bitni kako bi se pratio oporavak i riješile bilo kakve zabrinutosti ili komplikacije koje mogu nastati. Pacijenti bi trebali pratiti sve postoperativne upute koje pruža njihov zdravstveni tim, uključujući ljekove, njegu rane i ograničenja aktivnosti.
Box 3233 1810 Kings Way King Street, 5th Avenue, New York
+1-2345-3455-33
contact@mediztheme.co
Organizujemo vaše medicinsko liječenje u najboljim klinikama u Crnoj Gori, uz potpunu podršku i brigu tokom cijelog procesa.
Pročitaj višePružamo vam mogućnost liječenja u vrhunskim zdravstvenim ustanovama u Hrvatskoj, Srbiji i Turskoj, uz organizaciju svih potrebnih detalja.
Pročitaj višeNudimo personalizovane pakete medicinskih usluga, prilagođene vašim specifičnim potrebama i zdravstvenom stanju.
Pročitaj višeMi ćemo Vam se javiti u najkraćem roku.
Hitno? Pozovite našeg koordinatora
Vlatka Stijepovića +38267522284