Imunoterapija je napredan oblik liječenja koji koristi vlastiti imunološki sistem pacijenta kako bi se borio protiv bolesti, posebno raka. Za razliku od tradicionalnih terapija poput hemoterapije i zračenja koje direktno napadaju ćelije raka, imunoterapija podstiče imunološki sistem da prepozna i uništi maligne ćelije. Ova terapija uključuje različite pristupe, kao što su monoklonska antitijela, inhibitori kontrolnih točaka, terapije usmjerene na T-stanice, te vakcine protiv raka.
Kandidati za imunoterapiju najčešće su pacijenti s naprednim stadijumima raka ili oni kod kojih su druge terapije bile nedjelotvorne. Imunoterapija se posebno preporučuje kod određenih tipova tumora kao što su melanom, karcinom pluća, bubrega i bešike te kod nekih vrsta limfoma. Prije početka terapije, ljekar će procijeniti specifične karakteristike tumora i opšte zdravstveno stanje pacijenta kako bi utvrdio je li imunoterapija odgovarajući pristup.
Priprema za imunoterapiju uključuje niz pretraga koje su usmjerene na razumijevanje specifičnih molekularnih i imunoloških osobina tumora. Zavisno od vrste imunoterapije, pacijentu se može uzeti biopsija tumora, krvni testovi te obaviti slikovne pretrage kako bi se prikupile sve potrebne informacije. Takođe, pacijent bi trebao biti informisan o potencijalnim nuspojavama i toku liječenja.
Susret s ljekarom prije imunoterapije ključan je za postavljanje očekivanja i razumijevanje procesa. Ljekar će objasniti kako terapija djeluje, koliko dugo će trajati te koje su moguće nuspojave. Takođe će pacijenta uputiti na redovne kontrole i praćenje odgovora na terapiju.
Rezultati imunoterapije mogu varirati zavisno od vrste raka, stadijuma bolesti te individualnog imunološkog odgovora. Kod nekih pacijenata, imunoterapija može dovesti do potpunog povlačenja tumora, dok kod drugih može usporiti napredovanje bolesti ili poboljšati kvalitet života. Važno je napomenuti da imunoterapija ne djeluje jednako kod svih, te da se rezultati često pojavljuju postupno.
Mjere opreza tokom imunoterapije uključuju pažljivo praćenje mogućih nuspojava koje mogu uključivati upalne reakcije, umor, kožne promjene, ili probleme s funkcijom organa. Pacijenti bi trebali održavati blisku komunikaciju s ljekarom kako bi se pravovremeno prepoznale i liječile eventualne komplikacije. Osim toga, pacijenti trebaju biti svjesni da imunoterapija može uzrokovati dugoročne promjene u imunološkom sistemu, te da je potrebno kontinuirano praćenje i nakon završetka terapije.
Box 3233 1810 Kings Way King Street, 5th Avenue, New York
+1-2345-3455-33
contact@mediztheme.co
Organizujemo vaše medicinsko liječenje u najboljim klinikama u Crnoj Gori, uz potpunu podršku i brigu tokom cijelog procesa.
Pročitaj višePružamo vam mogućnost liječenja u vrhunskim zdravstvenim ustanovama u Hrvatskoj, Srbiji i Turskoj, uz organizaciju svih potrebnih detalja.
Pročitaj višeNudimo personalizovane pakete medicinskih usluga, prilagođene vašim specifičnim potrebama i zdravstvenom stanju.
Pročitaj višeMi ćemo Vam se javiti u najkraćem roku.
Hitno? Pozovite našeg koordinatora
Vlatka Stijepovića +38267522284