Meniskus je hrskavična struktura u koljenu koja djeluje kao „amortizer“ između butne i potkoljenične kosti. Postoje dvije vrste meniskusa – medijalni (unutrašnji) i lateralni (spoljašnji). Povrede meniskusa su česte kod sportista, naročito prilikom rotacionih pokreta koljena pod opterećenjem, kao što su doskoci i nagle promjene pravca.
Oštećenje može biti djelimično ili potpuno, a u zavisnosti od lokacije i veličine rupture, liječenje može biti konzervativno ili hirurško.
Kandidati za tretman povrede meniskusa su najčešće:
• Fudbaleri, košarkaši, rukometaši
• Osobe koje se žale na bol u koljenu, otok, blokadu pri pokretu
• Pacijenti sa osjećajem preskakanja, škljocanja ili zakočenosti koljena
Priprema za liječenje povrede meniskusa uključuje nekoliko ključnih dijagnostičkih koraka. Prvo se vrše klinički testovi, poput McMurray i Thessaly testa, koji pomažu u procjeni stanja meniskusa i prepoznavanju mogućih oštećenja. Za preciznu vizualizaciju rupture meniskusa, koristi se MRI koljena, koji je zlatni standard u dijagnostici ovih povreda. Takođe, radi se i RTG snimanje kako bi se isključili drugi mogući uzroci bola u koljenu, kao što su prelomi ili oštećenje drugih struktura zgloba.
Konzervativno liječenje povrede meniskusa obuhvata odmor, primjenu leda i fizikalnu terapiju kako bi se smanjio otok i bol. Takođe, važno je provoditi vježbe jačanja mišića kvadricepsa i zadnje lože, što pomaže u stabilizaciji koljena i smanjenju stresa na meniskus. Ortoze se koriste kod manjih ruptura kako bi se pružila dodatna podrška i stabilnost tokom oporavka.
Hirurško liječenje uključuje artroskopsku operaciju, koja može biti djelimična meniscektomija (uklanjanje oštećenog dijela meniskusa) ili šivenje meniskusa. Odluka o tome da li će se meniskus šivati zavisi od lokacije rupture i prokrvljenosti meniskusa, jer šivanje može biti moguće samo u određenim dijelovima meniskusa koji imaju adekvatnu opskrbu krvlju.
Oporavak nakon meniscektomije obično traje od 3 do 6 sedmica, tokom kojih je potrebno pažljivo pratiti upute ljekara i fizioterapeuta kako bi se osigurao potpuni oporavak. U slučaju oporavka nakon šivenja meniskusa, vrijeme oporavka je duže, obično od 3 do 5 mjeseci, s naglaskom na postepeno vraćanje funkcionalnosti i stabilnosti koljena. Nakon potpunog oporavka, većina pacijenata se može vratiti sportskim aktivnostima bez simptoma, uz minimalni rizik od ponovnih povreda, pod uslovom da su poštovane sve mjere rehabilitacije i oporavka.
Mjere opreza kod povrede meniskusa uključuju izbjegavanje rotacionih pokreta koljena dok rehabilitacija ne bude završena, jer ti pokreti mogu dodatno opteretiti oštećeni meniskus. Takođe, važno je pravilno izvoditi zagrijavanje i istezanje prije bilo kakvih fizičkih aktivnosti, kako bi se smanjio rizik od povrede. Jačanje mišićne stabilizacije oko koljena ključno je za podršku zglobu, poboljšanje funkcije i prevenciju daljih povreda tokom oporavka i nakon njega.
Box 3233 1810 Kings Way King Street, 5th Avenue, New York
+1-2345-3455-33
contact@mediztheme.co
Organizujemo vaše medicinsko liječenje u najboljim klinikama u Crnoj Gori, uz potpunu podršku i brigu tokom cijelog procesa.
Pročitaj višePružamo vam mogućnost liječenja u vrhunskim zdravstvenim ustanovama u Hrvatskoj, Srbiji i Turskoj, uz organizaciju svih potrebnih detalja.
Pročitaj višeNudimo personalizovane pakete medicinskih usluga, prilagođene vašim specifičnim potrebama i zdravstvenom stanju.
Pročitaj višeMi ćemo Vam se javiti u najkraćem roku.
Hitno? Pozovite našeg koordinatora
Vlatka Stijepovića +38267522284